"Българска Асоциация за Закрила на Пациентите" е неправителствена организация в обществена полза, учредена през 2002 г.
Основната дейност по защита правата на пациентите от "БАЗП" е свързана с превенция на социално-значимите заболявания, както и дейности по създаване на по-добри условия и практики за лечение на отделните видове заболявания: сърдечно-съдови заболявания, онкологични заболявания, ендокринни заболявания, зависимости, белодробни заболявания, редки болести, както и защитата и интересите на увредени и заразени пациенти.
"БАЗП" извършва консултиране за търсене на отговорност от отделни изпълнители на медицински услуги, свързани с незаконосъобразни действия по лишаване на пациентите от лечение в лечебни заведения, лишаване от лекарства, закъсняло лечение, увреждания и заразявания, медицински инциденти, отказ от заплащане на извършени медицински услуги по клинични пътеки.
Основни заболявания, съгласно Международната класификация на болестите (Десета ревизия), които са били в центъра на вниманието на "БАЗП" в периода 2005-2015 г.:
Вследствие на усилената ни работа се постигна обединяването на граждански и пациентски сдружения, които представляват интересите на определени групи и категории пациенти за защита на специфичните проблеми на техните заболявания.
Продължават да са приоритет на "БАЗП" излъчването на общи представители в структури на МЗ и НЗОК. Общите и специфични права на пациентите са основна задача на усилията на "БАЗП" и нейните членове – Организацията на родители на деца с Аутизъм; родители на деца с невро-мускулни заболявания и ДЦП; онкологични заболявания и усложнения с локализация на глава, гърди, матка и малък таз; с онкохематологични заболявания и родители; пациенти с очни заболявания; родители на деца с автоимунни заболявания; пациенти с Хепатит "С"; пациенти с генетични заболявания; пациенти с лицеви аномалии; родители на деца с редки болести; Асоциация на трансплантирани – на сърце, черен дроб и бъбрек;
пострадали при травми и катастрофи; диабетно болни; пациенти с множествена склероза (МС); пациенти с псориазис; пациенти с урологични заболявания и простата; пациенти с туберкулоза; пациенти с болести на дихателните пътища; пациенти с Таласемия; Ваксино-профилактика; пострадали от медицински инциденти и лекарски грешки; родителити на деца с неврологични заболявания и Епилепсия; жени в риск; лечение на зависимости.
Превенция на заболявания чрез регулация на тялото и теглото с двигателни упражнения; Здравословно хранене и ЛФК; Внимание към лесбийки, гей мъже, бисексуални и трансполови; превенция на СПИН, зависимости и преодоляване на неравенство в здравеопазването.
Отговорено е на всекидневни жалби, изпращани са писма до НЗОК, РЗОК, РЗИ, ИА"Медицински одит", за извършване на проверки, подобряване на лечението и спазване на алгоритмите за лечение и Медицинските стандарти.
През 2012 г.- 2015 г. "БАЗП" работи заедно с граждански и правителствени структури за въвеждането на механизми за защита правата на пациентите и взаимодействието между тях са диалогът и партньорството в структурите на МЗ, държавни и общински лечебни заведения.
Все още няма устойчиви форми за гражданско участие в управлението и контрола на всички нива и сфери в системата на здравеопазването, въпреки участие в Надзорния съвет на НЗОК, Съвет по акредитация на лечебните заведения към МЗ, Фонд за лечение на деца и други комисии.
Дейностите, които осъществяваме:
- правозащитна - осъществяване на квалифицирани юридически консултации и медико-консултантска помощ за граждани по проблеми, свързани със здравеопазването; разработване на механизми и процедури за помирение и посредничество при конфликти в сферата на здравеопазването; процедури за бърза и качествена работа по жалби от граждани;
- публична - организиране и провеждане на кръгли маси, конференции и симпозиуми по правата на пациентите, редовно и периодично присъствие в електронните и печатни медии, гражданско участие в управлението и контрола на здравната система и усъвършенстване на здравното законодателство.
Основните направления в дейността на "БАЗП":
- 2012г. - участие в обществения съвет по здравеопазване и срещи с министъра на здравеопазването и Управителя на НЗОК относно проблемите, свързани с финансирането на лечебните заведения, липса на лекарства, направления за клинични изследвания и специалисти.
- Дейността на Управителния съвет (УС) на "БАЗП" и неговите членове през 2012 г.- 2015 г. бяха насочени към по-нататъшно информиране за програми на "БАЗП" във всички области на страната, както и активизиране на членове и граждани за оказване на активно съдействие в реформиране на здравеопазването в РБългария и подтикване администрацията да си свърши работата.
В организацията постъпваха ежедневно многобройни жалби, запитвания относно различни проблеми на пациентите, свързани с качеството и липсата на стандарти в медицинската помощ и услуги. Своевременно сме помагали с консултации и съдействие на място, сезирахме за проверки контролни органи. Сезирахме компетентни държавни органи, включително и разследващи органи, с искане за съдействие при решавана на конкретни казуси. Не получавахме винаги пълно съдействие.
Проучваха се проблеми и на хора в неравностойно социално положение, свързани с получаване на медицински услуги и лечение, и им се съдействаше да получават безплатни лекарства, прегледи и консултации.
Като нова дейност на "БАЗП" е участието ни в Експертния съвет към благотворителната инициатива "Българската Коледа", под егидата на Президента Росен Плевнелиев и цялостната промяна в дарителството за деца.
В дейността ни през 2011-2015 г. се включвахме и информирахме Комисията по здравеопазване и Министерството на здравеопазването (МЗ) за възникнали проблеми с лечение, преразходи при осигуряване на лекарствени средства, особено в онкологията, проблеми с доплащане, както и искания за точно остойностяване на медицинските услуги, достъпност и равнопоставеност на пациентите, качество при лечение по клиничните пътеки и други.
Средствата, с които "БАЗП" се стреми да реализира своите цели са свързани с активна работа в специализирани структури в здравеопазването; анализ на действащото законодателство и нормативна база по отношение на здравното осигуряване; медицинското обслужване на пациентите, промяна в законодателството, обучение на пациентите в НАЦИОНАЛНА ПАЦИЕНТСКА АКАДЕМИЯ, член на „"БАЗП"“.
Събирахме и обобщавахме голям масив от информация, изготвяхме Становища до МЗ, НЗОК, НС, КЗК, предложения от потърпевши граждани при болнично или доболнично лечение, получени при срещи в областните центрове, предлагахме експертни становища на потърпевши граждани при оказване на медицинска помощ и лечение, подпомагането им при разследвания, съдебни дела и други.
Помагахме в подготвяне на жалби на пациенти, сезирахме съответните органи при нарушения на права на пациенти, проследявахме пътя на жалбите, доколкото имаме възможност за това.
Помагахме на пациентите, увредени от лекарски грешки при немарливо изпълнение на задълженията, консултирахме пациентите как да подават жалби до Министерството на здравеопазването (МЗ), Регионална здравна инспекция (РЗИ), Национална здравноосигурителна каса (НЗОК), Регионална здравноосигурителна каса (РЗОК) и други и се търси отговорност.
От 2002 г. до сега не е приет Закон за правата на пациентите, не се създадоха необходими протоколи на поведение, няма достъп до качествена медицинска помощ, проблемите на съдебно-медицинската експертиза продължват да се задълбочават. Положителен резултат, вследствие на нашите усилия са: усъвършенстване на съществуващите и създаване на нови медицински стандарти от МЗ.
Нашата организация разработи съвместно с лечебни заведения ново Информирано съгласие, според изискванията на ЗЗ и ЗЗО, чрез което да се гарантират правата на пациента и законните интереси, които въпреки че са разписани в Закона за здравето, не се изпълняват и санкционират. Новото информирано съгласие през юли 2014 г. беше представено на Управителя на НЗОК и предложено за включване в Документ № 4 на всяка клинична пътека, но беше обещано, че едва в НРД 2016 г. ще може да бъде включено. Досега не е направено нищо за създаване на такава промяна, а това ще гарантира правата на пациентите и лекарите.
Липсата на интегрирано електронно здравеопазване продължава да поставя на риск здравето и правата на пациентите, при ползването на различни медицински услуги, както и създава предпоставки за злоупотреби, поради липса на прозрачност на разходване на средствата в НЗОК и РЗОК.
Участвали сме в многобройни предавания за правата на пациентите в няколко медии – БНТ, Би Ти Ви, Нова телевизия, ТВ 7, Европа, Канал 3, Bulgaria ON AIR и други, като се стремим да сме полезни на пациентите.
Наред с дейността си в България, "БАЗП" има и участие в Международните организации - IAPO, EPF, PIF, ECPC, ЕК, EPHA, Active Citizenship Network, ESMO и др., от където информираме пациентите в България.
"БАЗП" проведе през юни, 2012 г. конференция по проект на ЕК „Леонардо да Винчи – учене по време на работа през целия живот” в София, който е за продължително обучение на медицински кадри и болногледачи в 5 европейски държави.
"БАЗП" участва на Международни форуми и проекти, конференции и срещи с представители на чуждестранни пациентски организации, представители на властта и болничната администрация за Европейските Добри Практики - EPF, IAPO, ECPC, PIF, ЕК, EPHA, ESMO, Active Citizenship Network и други, които стават достояние чрез медиите.
Участвахме в работна група на EPF през м.Април 2015 г. в София, на която обсъждахме предложенията ни за усъвършенстването на Директивата за трансгранично сътрудничество през м.Октомври 2015 г. в ЕП.
Бяхме съорганизатори с ЕСРС на обсъждане в София на Европейска концепция за наличието на 198 редки видове рак (при по-малко от 6% от населението има такъв вид рак) в Европейския съюз. В РБългария има повече от 20% по-ниска успеваемост на лечение на масово разпространените локации на рака и не повече от 30% успеваемост на лечението при редките видове рак. Като цяло трябва да се промени цялата система относно диагностиката и лечението на всички онкологични заболявания в ЕС. Липсва общонационална програма за скрининг на онкологичните заболявания и актуален за 2015 г. регистър на всички онкологични заболявания.
Предстои решаване на огромните проблеми с патоанатомията, хистологията и съдебната медицина, свързани с експертизи, изследвания, отказ от извършване на СМЕ и други.
Участваме през 2011-2015 г. в международни форуми в Брюксел на ECPC, EPF, в Италия - на ESMO, в което представихме проблемите на българските пациенти. Обменихме опит с другите държави-членки на ЕС, в които също има проблеми, като в основата се поставя овластяването на пациентите.
Пламен Таушанов,
Председател на УС на "БАЗП"